دبیرستان غیردولتی هوشمند ملاصدرا

مجتمع آموزشی غیردولتی ملاصدرا از سال 1372 و به کوشش زنده یاد حاج محمدحسین نصرت و دوست دیرینه اش حاج علی صفار سبزواری در منطقه 13 شهر تهران بنیان گذاری گردید. مجتمع ملاصدرا ابتدا با مقطع ابتدایی کار خود را شروع کرد و به تدریج با افزایش دانش آموز و فارغ التحصیل شدن دانش آموزان ابتدایی و از سال 1376 مقطع راهنمایی را تأسیس و هم اکنون با سه مقطع پیش دبستان، دبستان و دبیرستان به کار خود ادامه می دهد.

هدف ملاصدرا تربیت فرزندان متخصص و سالم است که افتخار تربیت هزاران دانش آموز توانمند ایران زمین را در کارنامة خود دارد.

مدیریت ملاصدرا از بدو تأسیس به عهده جناب حاج علی صفار سبزواری بود و پس از بازنشستگی ایشان در سال 1386 به عهده جناب آقای علی اصغر سعیدی دانا که از مدیران برجسته مناطق 14 و 13 شهر تهران در مدارس علامه مجلسی و فضیلت بود و از سال 1379 معاونت آموزش مجتمع آموزشی ملاصدرا شده بود، واگذار گردید.

دبیرستان ملاصدرا همانند ستارة درخشانی بر تارک مدارس منطقه 13 شهر تهران و حتی کشور می درخشد و در زمینه های آموزشی و فرهنگی سرآمد مدارس منطقه محسوب می شود. جمع بندی و به تصویر کشاندن کارنامه درخشان دبیرستان از بدو تاسیس با مدیریت اقای صفار و حتی در 20 سال اخیر با مدیریت آقای سعیدی دانا کاری بس دشوار است اما می توان با رجوع به مدارک موجود در سالهای اخیر و حافظهء همکاران قدیمی ، بخش کوچکی از این افتخارات را یادآوری نمود، از آن جمله می توان به کسب صدها رتبه و مقام در مسابقات منطقه ای ، استانی و کشوری توسط دانش آموزان این دبیرستان در طی سالیان مختلف و کسب دهها تقدیرنامه و کسب عنوان درجه یک، کسب نشان های متعدد از جمله، نشان مدرسه هوشمند، نشان مدرسه موفق، نشان مدرسه آماده (دادرس) و کسب لوح و تندیس نمازخانه برتر شهر تهران و تندیس میقات الصلاه (اقامه نماز همزمان با اذان) اشاره کرد.

اکنون ملاصدرا مدرسه اي تخصصي است كه با توجه به كاركرد مدارس كارآمد ، الگوي آموزشي بسيط و رواني را برگزيده است تا با تكيه بر فعاليت خودمحور و هدايت شده دانش آموزان ، سيستمي آموزشي را ساماندهي كند كه منجر به امنيت و يادگيري فعال و پايدار مي شود.

برخي از نكات محوري این روش به شرح زير است:

-  برنامه ريزي درسي منظم با اجرای طرح زنگ های ملی 50 دقیقه ای جهت رعايت بهداشت جسمی و رواني دانش آموز

 -  هدايت تحصيلي زير نظر مشاورين متخصص براي انتخاب رشته بر اساس استعداد، علاقه و خويشتن پنداري دانش آموز

-  ارائه روزنگار تخصصی و ویژه مدرسه جهت ارائه گزارش منظم به خانواده ها از روند تحصيلي و تربیتی فرزند خود

-  اجرای طرح ایران مهارت با همکاری سازمان فنی و حرفه ای و ارائه گواهینامه معتبر این سازمان به دانش آموزان مدرسه

- اجرای طرح مدرسه ویژه با عنوان کنترل عملکرد و تشویق دانش آموزان بصورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه  

-  برگزاري منظم مناسبت هاي ملي و مذهبي ، اردوهاي درون شهري و برون شهری (مشهد، کاشان، اصفهان، یزد، ... )

- انجام فعاليت هاي ورزشي متنوع در مجموعه ورزشي زیبای پنجم آذر جهت کشف و هدایت استعدادهای ورزشی دانش آموزان

- برگزاری کلاس ها و مسابقات مختلف آموزشی و پرورشی و ورزشی جهت کشف استعدادهای دانش آموزان در زمینه های مختلف هنری، فرهنگی، ادبی، قرآنی، ورزشی و ...

اين دبيرستان از ابتدای درگیری مدارس با ویروس کرونا ، روش آموزش سنتي  و يك سويه را کنار گذاشته و سه ضرورت مفهوم محوري ، درك محوري و كيفيت بخشي را بر مبناي الگوي آموزش و یادگیری معکوس تدوين نموده است که در حال اجرا می باشد.

در اين مدرسه همه عناصر از جمله خانواده، دانش آموز و كادر آموزشي از اهداف مدرسه آگاهي به هنگام و يكسان داشته تا درك صحيحي از روند كار داشته باشند.

شعار مدرسه ملاصدرا این است : اگر به تبلیغات اعتقادی ندارید از کسانی بپرسید که به ما اعتماد کردند.